Aktualności


 

20.05.2013

POJAZDY DOSTOSOWANE DO TWOICH POTRZEB

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

NOWE POJAZDY CIĘŻAROWE RENAULT TRUCKS: DZIEŁO NARZĘDZI I LUDZI

Renault Trucks od siedmiu lat przygotowuje się do wprowadzenia na rynek swojej nowej gamy pojazdów. Zanim nadarzy się okazja do zobaczenia tych pojazdów ciężarowych, w czerwcu, przyglądamy się kulisom ich powstawania, gdzie hasłem przewodnim jest „jakość”.

Inwestycje

Wprowadzenie nowych modeli pojazdów na rynek wiąże się z dużymi inwestycjami. Chcąc przygotować się do produkcji nowej gamy, której rynkowa premiera odbędzie się 11 czerwca 2013, Renault Trucks znacznie zmodernizowało swoje zaplecza produkcyjne. W tym celu zainwestowano 150 milionów euro w fabryki na terytorium Francji: w Lyonie (Rodan), Bourg-en-Bresse (Ain) i Blainville-sur-Orne (Calvados).

Fabryka w Lyonie wzbogaciła się o linię ogromnych pras do tłoczenia elementów nowych kabin. W Blainville-sur-Orne zbudowano nową linię produkcji szkieletu kabiny i montażu wyposażenia. W Bourg-en-Bresse od trzech lat działa linia doświadczalna, na której odbywa się montaż nowych pojazdów. Służy ona do testowania procesów produkcyjnych i logistycznych, montażu końcowego pojazdów przedpremierowych i szkolenia montażystów. – Przedsięwzięcie, jakim jest odnowa całej gamy pojazdów, stało wykonalne dzięki wspólnemu wysiłkowi inżynierów produktów i procesów – wyjaśnia Olivier Vidal, wiceprezes odpowiedzialny za montaż kabin i pojazdów w krajach Europy, Bliskiego Wschodu i  Afryki.

Jakość

– Setki osób w naszych fabrykach z ogromnym zaangażowaniem pracują wyłącznie nad przygotowaniem premiery nowych pojazdów – podkreśla Olivier Vidal. Z myślą o tych pracownikach wdrożono także nowe procesy produkcyjne, które mają na celu poprawę efektywności i bezpieczeństwa pracy. – Jednym z naszych priorytetów w okresie rozruchu produkcji nowej gamy pojazdów była ergonomia stanowisk roboczych. Zapewnienie montażystom jak najlepszych warunków stanowi również gwarancję jakości dla klientów – dodaje wiceprezes.

Jakość jest zdecydowanie najważniejszą kwestią dla Renault Trucks, ponieważ ambicją firmy jest osiągnięcie doskonałości już od pierwszego pojazdu, który wyjedzie z linii produkcyjnej: – Zdajemy sobie sprawę, że oczekiwania jakościowe są bardzo wysokie i że w tej dziedzinie nie może być żadnych kompromisów – stwierdza Olivier Vidal.

– Produkcja nowej gamy pojazdów to autentyczna rewolucja. Biuro projektowe pozostawało w ciągłym kontakcie z technikami, inżynierami i zespołami montażystów. Duch współpracy odcisnął swoje piętno we wszystkim, czego dokonaliśmy w ciągu tych ostatnich siedmiu lat – zauważa Olivier Vidal.

Nowa fabryka i wyposażenie oraz nowe procesy umożliwiły wdrożenie szeregu strategii, takich jak „zero wad”, praca zespołowa, punktualne dostawy w systemie just-in-time i ciągłe doskonalenie, na wszystkich etapach, począwszy od fazy projektowej. Wszystkie te usprawnienia będą miały bezpośredni, korzystny wpływ na nowe produkty.

Wszystkie systemy w gotowości

– Jesteśmy gotowi, podobnie jak nasze fabryki i oprzyrządowanie. Prace rozwojowe zostały zakończone i obecnie jesteśmy na etapie szkolenia montażystów. Mimo że produkcja seryjna ruszy w czerwcu, wyprodukowaliśmy już ponad 500 egzemplarzy pojazdów dla celów badawczych, testowych itp. Oznacza to, że pierwsze pojazdy, jakie trafią na rynek będą spełniały wszystkie oczekiwania jakościowe. Z niecierpliwością czekamy na chwilę, w której będziemy mogli rozpocząć dostawy naszych nowych pojazdów ciężarowych do klientów – konkluduje Olivier Vidal.

Okres tego oczekiwania dobiega końca. Nowa gama pojazdów ciężarowych Renault Trucks zostanie oficjalnie zaprezentowana w Lyonie, 11 czerwca br.