Wydarzenie

Finał 11. edycji konkursu Optifuel Challenge 2023 za nami! Poznajcie zwycięzców!

Zwyciezca_TomaszLeki_OptifuelChallenge
9 kierowców, którzy wygrali lokalne eliminacje, rywalizowało na Torze w Bednary Driving City! Poznaj zwycięzców 11. edycji konkursu Optifuel Challenge 2023 Renault Trucks Polska!

Tomasz Leki z Leki Transport triumfuje w finale 11. edycji konkursu Optifuel Challenge 2023!

Zwyciezca_TomaszLeki_OptifuelChallenge_v3
 
Finał 11. edycji konkursu Optifuel Challenge 2023 odbył się 7 września na torze w Bednarach przynosząc niezwykłe emocje!

9 finalistów lokalnych eliminacji walczyło o tytuł Mistrza Jazdy Ekonomicznej i nagrody główne! Po zmaganiach półfinałowych, do Wielkiego Finału konkursu zakwalifikowali się: 

  1. Marcin Florek / FLOR-SPED
  2. Tomasz Leki / LEKI TRANSPORT
  3. Łukasz Ponikiewski / F.H.U. FONKA
Finalisci_OptifuelChallenge20023

 

Finał zakończył trwający wiele miesięcy cykl zmagań, a zwycięzcą i tym samym 11. Mistrzem Jazdy Ekonomicznej został TOMASZ LEKI z firmy LEKI TRANSPORT, Wicemistrzem został MARCIN FLOREK reprezentujący firmę FLOR-SPED, natomiast 3 miejsce zajął ŁUKASZ PONIKIEWSKI / F.H.U. FONKA!

JAK WYGĄDAŁY STATYSTKI TEGOROCZNEJ EDYCJI OPTIFUEL CHALLENGE?

W konkursie wzięło udział 356 uczestników, którzy rywalizowali o awans do finału w 10 lokalizacjach w Polsce.

Podczas tegorocznej edycji odnotowano również REKORDOWO NISKI WYNIK ZUŻYCIA PALIWA:

19,6 l / 100 km

Kierowcy podczas lokalnych eliminacji pokonali aż 10 680 kilometrów!

 

PÓŁFINAŁ I WIELKI FINAŁ

Każdy z finalistów lokalnych eliminacji zmierzył się z niełatwym wyzwaniem - pokonaniem trasy o długości 15 km, która zawierała 2 "jokery",  czyli dwie alternatywne możliwości pokonania trasy. Wybór jokera i okrążenia, na którym można było je pokonać należał do kierowcy, co dodatkowo podnosiło poziom rywalizacji!

Do Wielkiego Finału awansowało trzech wyjątkowych kierowców, którzy stawili czoła 16-kilometrowej trasie, przebiegającej w przeciwnym kierunku niż jazdy w półfinale. Szczególną trudnością było aż 6 jokerów - po 2 na każdym z 3 okrążeń. 

 

WYNIKI FINAŁOWE  

Punktacja finałowa opierała się na różnicach wynoszących zaledwie 0,01 pkt, zgodnie ze stosowanym od lat wzorcem. To sprawiło, że rywalizacja była niezwykle wyrównana, a każda setna litra paliwa miała ogromne znaczenie.

Przed przystąpieniem do jazd półfinałowych, uczestnicy zmierzyli się też z testem składającym się z 20 pytań. Najlepszy wynik, który osiągnął jeden z zawodników, to 15 poprawnych odpowiedzi i tym zawodnikiem okazał się Łukasz Ponikiewski / F.H.U. FONKA. Test również wliczał się do finałowej punktacji podnosząc poziom konkurencji.

Test_Wiedzy_OptifuelChallenge2023

 

Wszyscy finaliści zmieścili się w obrębie zaledwie 1 l/100 km różnicy, co było wyjątkowo trudne, biorąc pod uwagę krótką trasę. Warto podkreślić, że im krótsza trasa, tym trudniej nadrobić nawet najdrobniejszy błąd.

 

NAGRODY
Nagrody_OptifuelChallenge2023
 
ZA ZAJĘCIE I MIEJSCA:
  • dla kierowcy: 10.000 zł / brutto
  • dla firmy transportowej, którą reprezentuje: 40.000 zł / netto do wykorzystania w autoryzowanej sieci Renault Trucks Polska na naprawę pojazdu Renault Trucks, zakup części Renault Trucks, zakup szkoleń z jazdy racjonalnej Renault Trucks lub Merchandise z E-Shop Renault Trucks
ZA ZAJĘCIE II MIEJSCA:
  • dla kierowcy: 5 000 zł / brutto
ZA ZAJĘCIE III MIEJSCA:
  • dla kierowcy: 3 000 zł / brutto

 

POJAZDY KONKURSOWE  

Warto zaznaczyć, że pojazdy, które wzięły udział w konkursie to Renault Trucks T High 480 DE Turbo Compound, spięte z naczepami Wielton Curtain Master. Samochody ciężarowe wyposażone zostały w ogumienie firmy Michelin X-Line z felgami Alcoa Wheels, co zapewniło optymalną przyczepność i trakcję. Masa ładunku w każdej naczepie wynosiła ponad 19 ton!

Układ Turbo Compound pozwala na obniżenie zużycia paliwa, a co za tym idzie również zmniejszenie emisji CO2 nawet o 10%. Dodatkowo jednostki te charakteryzują się wyższym momentem obrotowym (+300 Nm) w porównaniu z jednostkami napędowymi poprzedniej generacji.

Wszystkie dane dotyczące przejazdów były precyzyjnie monitorowane i pobierane za pomocą narzędzia Optifuel Infomax. Pozwoliło to na dokładną analizę osiągniętych wyników przez półfinalistów. 

TurboCompound_OptifuelChallenge2023
 
O OPTIFUEL CHALLENGE

Konkurs trwa nieprzerwanie od kilkunastu lat! Rywalizacja w Optifuel Challenge to nie tylko okazja do sprawdzenia umiejętności kierowców, ale także promowanie racjonalnej jazdy! To wyjątkowe wydarzenie, które co edycję przyciąga coraz większą uwagę branży transportowej!

Niezmiennie od początku istnienia konkursu uczestnicy są oceniani ze względu na dwa podstawowe kryteria:

  • poziom zużycia paliwa
  • średnią prędkość przejazdu z uwzględnieniem przepisów prawa o ruchu drogowym

 

Za nami emocjonująca 11. edycja konkursu Optifuel Challenge 2023, która kolejny raz udowodniła, że kierowcy pojazdów ciężarowych to prawdziwi mistrzowie jazdy racjonalnej!

 

Gratulacje dla Tomasza Lekiego i Leki Transport za zasłużone zwycięstwo i dla wszystkich uczestników za ich niezwykły wkład w rozwijanie racjonalnej jazdy!
 
DO ZOBACZENIA PODCZAS KOLEJNEJ 12. EDYCJI OPTIFUEL CHALLENGE 2025!

 

 

NASI PARTNERZY   

WIELTON

W uniwersalnej naczepie Curtain Master, marki Wielton, szczególny nacisk położono na wytrzymałość, szczelność i funkcjonalność użytkowania. Nowoczesna konstrukcja ramy  i zabudowy zapewniają wysoką wytrzymałość naczepy potwierdzoną licznymi testami przeprowadzonymi w Centrum Badawczo-Rozwojowym Wieltonu. Jednocześnie zachowano niską masę własną naczepy, co istotnie wpłynęło na obniżenie zużycia paliwa i kosztów eksploatacji zestawu. Przy produkcji Curtain Master zastosowano technologię spawania hybrydowego, która umożliwia uzyskanie solidnych i precyzyjnych spojeń, minimalizujących ryzyko odkształceń, a tym samym przedłużających cykl życia naczepy bez konieczności napraw. Podwozie zostało zabezpieczone przed korozją za pomocą techniki malowania kataforetycznego, która gwarantuje uzyskanie optymalnej grubości powłoki i wyższą jakość oraz jeszcze dłuższą żywotność pojazdu.

RENAULT TRUCKS FINANCIAL SERVICES

Renault Trucks Financial Services działający w ramach firmy VFS Usługi Finansowe Polska Sp. z o.o., od ponad 20 lat oferuje usługi finansowe klientom kupującym produkty Renault Trucks. VFS Usługi Finansowe Polska działa szybko i efektywnie dostarczając kompleksowe rozwiązania dopasowane do potrzeb klientów. Oferta firmy obejmuje także możliwość skorzystania z produktów ubezpieczeniowych odpowiadających wymogom branży transportowej oraz lokalnym warunkom. Wszystkie te usługi oferowane są w ramach jednego pakietu oraz w jednym miejscu, co znacznie przyspiesza i upraszcza proces zakupu pojazdów marki Renault Trucks.

MICHELIN

Opony 315/70 R22.5 Michelin X Line Z2/D2 posiadają klasę A oporu toczenia, które mogą obniżyć zużycie paliwa, zapewniają niską emisję CO2 oraz gwarantują optymalny przebieg dzięki mieszance gumowej z dodatkiem krzemionki.  Opony Michelin X Line dają możliwość pogłębiania oraz bieżnikowania dla większej oszczędności materiałów i paliwa. Z kwestiach bezpieczeństwa zapewniają znakomitą przyczepność i hamowanie na mokrej nawierzchni (klasa B przyczepności z europejskich etykiet) oraz w warunkach zimowych (oznaczenie 3PMSF).

ALCOA

Alcoa® Wheels to wiodąca marka felg aluminiowych. Z pierwszą felgą z kutego aluminium, którą przestawiono światu w 1948 r. Alcoa® Wheels dokonała rewolucji w przemyśle transportowym. Od tamtego czasu nieustannie doskonali swoje produkty. Felgi Alcoa® są najlżejsze i najmocniejsze na rynku. Wymieniając w swoich pojazdach felgi stalowe na aluminiowe felgi Alcoa® Wheels, możesz zaoszczędzić nawet do 51% wagi. Alcoa® Wheels to marka i produkt jednostki organizacyjnej Howmet Wheel Systems, która jest częścią Howmet Aerospace Inc.  

Set canonical URL
Off