Testymoniale

Każdej nocy 15 sklepów premium w Paryżu otrzymuje dostawy z pomocą elektrycznych ciężarówek.

Dystrybucja

3min
Renault Trucks D ZE Guerlain

Informacja zwrotna - kwiecień 2020 r.

Sandrine Sommer jest od 2007 roku dyrektorem ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Guerlain. Od maja 2014 r. ta marka kosmetyków do makijażu i pielęgnacji skóry korzysta z pojazdów Renault Trucks D Z.E., które są w 100% elektryczne. Spoglądamy wstecz na sześć lat intensywnych dostaw.

 

Renault Trucks D Z.E Guerlain Illustration

« To właśnie w maju 2014 roku Guerlain podjął decyzję o wymyśleniu na nowo miejskiego rozwiązania logistycznego dla dostaw do naszych 15 sklepów w centrum Paryża, w tym naszego sklepu przy 68 Avenue des Champs-Elysées. Postawiliśmy na elektryczność! Ważne jest, aby zrozumieć, że nasza firma jest całkowicie zaangażowana we wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju od 2007 roku poprzez cztery główne obszary priorytetowe: ekoprojektowanie, bioróżnorodność, ochronę klimatu i odpowiedzialność społeczną.

Guerlain: piękno wspierane społecznie dzięki zrównoważonej mobilności

Jako Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju i członek Komitetu Zarządzającego Guerlain jestem bardzo dumna z tego, że 4000 naszych pracowników, z których 2500 pracuje na naszych międzynarodowych rynkach, jest zaangażowanych w pracę na rzecz bardziej zrównoważonego świata. Natura jest naszą inspiracją od początku istnienia firmy, czyli od 1828 roku, a ponad 13 lat temu uczyniliśmy z ochrony przyrody centralny element wszystkiego, co robimy. Obecnie celem naszej firmy jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do roku 2028. Oznacza to zmniejszenie wagi opakowań naszych produktów - na przykład udało nam się zredukować wagę słoiczka kremu Imperial Orchid o 60% - oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla podczas transportu.

Aby pomóc nam osiągnąć ten cel, w 2014 roku skontaktowaliśmy się z naszym dostawcą usług logistycznych Speed Distribution w celu znalezienia czystego i wydajnego rozwiązania w zakresie dostaw dla naszych 15 sklepów w Paryżu. Speed Distribution zaproponował nam wypróbowanie prototypu 16-tonowego elektrycznego samochodu ciężarowego: Renault Trucks D. Sześć lat później nadal używamy tego samego pojazdu - co roku odnawiamy umowę wynajmu - a nawet nadaliśmy mu przydomek "Trzmiel", od naszego godła firmowego i naszego codziennego zaangażowania w ochronę pszczół.

Zasięg 200 km przy zerowej emisji spalin (lokalnie)

Decydując się na korzystanie z elektrycznej ciężarówki miejskiej, nie tylko zmniejszyliśmy naszą roczną emisję dwutlenku węgla o 30 ton, ale także zwiększyliśmy wydajność. Fakt, że ciężarówka jest całkowicie bezgłośna oznacza, że możemy teraz dostarczać towary do naszych sklepów w nocy. Oznacza to, że wszystkie 15 sklepów może być pewne, że są w pełni zaopatrzone zaraz po otwarciu następnego ranka. Nasi doradcy handlowi również z dumą informują o tym systemie swoich klientów. Niektórzy z nich wykorzystują go nawet jako zaletę, wyjaśniając nasze zaangażowanie klientom, którzy coraz częściej zwracają uwagę na ochronę środowiska.

Każdej nocy ciężarówka pokonuje ponad 200 km, podróżując pomiędzy naszym centrum produkcyjnym w Chartres, magazynem Speed Distribution w Ivry-sur-Seine i 15 sklepami w centrum Paryża. Na początku mieliśmy pewne obawy co do zasięgu działania pojazdu, ale okazało się, że jest on doskonale dostosowany do naszych potrzeb. W rezultacie udało nam się osiągnąć prawdziwy pozytywny efekt, ponieważ osiągamy zerowy poziom emisji od początku do końca podróży logistycznej, a nie tylko na ostatnim odcinku.

Oczywiście, bez względu na to, jak wydajny może być elektryczny samochód ciężarowy, nigdy nie zmniejszy on wszystkich naszych emisji CO2, z których większość generowana jest przez transport lotniczy naszych produktów, ale przyczynia się do zmniejszenia nie tylko emisji CO2, tlenku azotu (NOx) i cząstek stałych, ale także hałasu. W regionie paryskim okazał się on prawdziwym sukcesem, nie tylko pod względem wizerunku naszej firmy. Nasz "Trzmiel" został nawet wykorzystany jako mobilny salon fryzjerski przed naszymi sklepami w listopadzie 2016 r., w ramach wsparcia akcji charytatywnej Movember.

Nie mam wątpliwości, że zrównoważona mobilność w środowiskach miejskich ma w Guerlain świetlaną przyszłość i już teraz przyglądamy się podobnym projektom w Belgii, Włoszech i Hiszpanii. »

Chemik i inżynier ds. opakowań Sandrine Sommer od 2007 roku pełni funkcję Chief Sustainability Officer firmy Guerlain. Od chwili objęcia tej strategicznie ważnej funkcji jest członkiem Komitetu Zarządzającego firmy. Jej misja: zmniejszenie wpływu słynnego Maison na środowisko i społeczeństwo. Jej cel: osiągnięcie neutralności węglowej do 2028 roku.