Informacje prasowe
rss


 

25.06.2019

RENAULT TRUCKS DOSTARCZA POJAZD D WIDE Z.E. DO AGLOMERACJI LYON

W 100% elektryczna śmieciarka stała się faktem!

17 czerwca 2019, Bruno Blin, prezes Renault Trucks przekazał Thierry’emu Philipowi, Vice Prezydentowi aglomeracji Lyon odpowiedzialnemu za kwestie związane ze środowiskiem i zdrowiem, kluczyki do śmieciarki napędzanej w 100% elektrycznie. Przed seryjny D Wide Z.E. , pierwszy z 2. generacji pojazdów elektrycznych Renault Trucks, jest produkowany w fabryce w Blainville-Sur-Orne w Normandii. Samochód rozpocznie pracę w Lyonie już w czerwcu 2019.

Renault Trucks wspiera aglomerację Lyon w jej dążeniu do zróżnicowania energetycznego parku „śmieciarek”, dostarczając przed seryjny 26-tonowy pojazd D Wide Z.E. Ciężarówka będzie pracować w Meyzieu od czerwca 2019.

Dla Renault Trucks elektromobilność jest odpowiedzią na problemy związane z jakością powietrza, hałasem miejskim oraz jedną z odpowiedzi na globalną emisję CO2. Bruno Blin, prezes Renault Trucks podkreśla: « Mobilność jest w sercu strategii energetycznej, którą wprowadziliśmy, aby sprostać europejskim regulacjom mającym na celu znaczne zmniejszenie emisji CO2 w pojazdach powyżej 16 ton* ».Technologia elektryczna pasuje szczególnie dobrze do zbiórki śmieci. Cykle operacyjne śmieciarek cechuje wiele zatrzymań i ruszeń (od 300 do 800 na 1 cykl), co wiąże się z wysokim zużyciem paliwa, dużą emisją kurzu i cząstek związanych z intensywnym wykorzystaniem układu hamulcowego. Ponieważ pojazdy elektryczne używają silnika przede wszystkim do zwalniania, eksploatacja hamulców i emisje z tym związane są znacznie niższe. W pojeździe Euro 6, emisje cząsteczek związanych z tarciem (zużycie opon i hamulców) są wyższe od tych związanych ze spalaniem.

 

26-tonowy pojazd Renault Trucks D Wide Z.E. jest wyposażony w silnik elektryczny zabudowany w rozstawie osi, który zapewnia napęd dla nadwozia. Pompa hydrauliczna zasilająca układy śmieciarki została podłączona do tego silnika. Faun Environnement, który zabudował ten pojazd, starał się maksymalnie obniżyć masę, żeby skompensować tę dodatkową, pochodzącą od akumulatorów.

Firma zabudowująca opracowała również nowy układ hydrauliczny oraz izolację akustyczną tylnej części śmieciarki, aby ograniczyć hałas przy załadunku odpadów.  Te rozwiązania zmniejszyły hałas o 3 decybele.

Całkowicie elektryczna śmieciarka eksploatowana przez Aglomerację Lyon jest pierwszym pojazdem przedprodukcyjnym gamy pojazdów elektrycznych Renault Trucks. Powstała przy wsparciu Francuskiej Agencji ds. Środowiska i Zarządzania Energią (ADEME).

Pojazdy elektryczne Renault Trucks zostaną wprowadzone do sprzedaży pod koniec 2019 roku i będą produkowane w fabryce w Blainville-sur-Orne (region Calvados).

* -15 % w perspektywie 2025 i -30 % w perspektywie 2020.

O Renault Trucks

W oparciu o ponad stuletnie francuskie doświadczenie w zakresie samochodów ciężarowych Renault Trucks oferuje specjalistom z branży transportowej szeroką gamę usług i pojazdów (od 2,8 do 120 t) dostosowanych do celów dystrybucji lokalnej i regionalnej, budownictwa i działań długodystansowych. Pojazdy marki Renault Trucks są solidne i niezawodne, a dzięki niskiemu zużyciu paliwa wyróżnia je większa wydajność i kontrola nad kosztami operacyjnymi. Renault Trucks dystrybuuje i serwisuje swoje pojazdy poprzez sieć dilerską składającą się z ponad 1 500 punktów serwisowych  na świecie. Projektowanie i montaż pojazdów marki Renault Trucks, jak również produkcja większości podzespołów odbywają się we Francji.

Renault Trucks jest częścią Volvo Group, jednego z wiodących światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, sprzętu budowlanego oraz układów napędowych do zastosowań morskich i przemysłowych. Grupa dostarcza również kompletnych rozwiązań w zakresie finansowania i serwisowania. Volvo Group zatrudnia 105 000 osób, dysponuje zakładami produkcyjnymi w 18 krajach i sprzedaje swoje produkty na ponad 190 rynkach. W roku 2018 zysk netto ze sprzedaży Volvo Group osiągnął ok 391 miliardów SEK (38 miliardów EUR). Volvo Group to publiczna spółka z siedzibą w Göteborgu w Szwecji. Akcje firmy Volvo notowane są na giełdzie SSE w Sztokholmie.

 

Więcej informacji:

Katarzyna Pawluś –Lech

Tel. +48 601 337 915

katarzyna.pawlus@renault-trucks.com