Testymoniale

Renault Trucks K 520 - Wyspa Reunion - ST2D

Budownictwo

6min
RENAULT TRUCKS K 520 - REUNION ISLAND - ST2D

Na wyspie Reunion, Renault Trucks K 520 przewozi i dostarcza materiały na place budowy, pokonując nierówne i trudno dostępne tereny…

ST2D

 

ATA DE CRIAÇÃO: 1998

ACTIVIDADE: transporte e entrega de materiais de obras públicas

EFECTIVOS: 3 pessoas

FROTA: 3 camiões de estaleiro, sendo um deles um Renault Trucks K 520

RENAULT TRUCKS K 520 - REUNION ISLAND - ST2D

Położona w archipelagu Maskarenów na Oceanie Indyjskim, 700 km na wschód od Madagaskaru i ponad 10 000 km od francuskiej metropolii, Reunion jest wyspą wulkaniczną rozciągającą się na 2 500 kilometrów kwadratowych. Wysokie ukształtowanie terenu i lokalne warunki klimatyczne sprawiły, że teren narażony jest na liczne ryzyka (erozja, ruchy ziemi i powodzie), ale jednocześnie zapewniły wyspie szczególną i wyjątkową przyrodę.

1,66 miliarda euro

To cena projektu nowej nadmorskiej drogi na palach o długości ponad 12 km, realizowanej przez firmy Bouygues, Vinci i Eiffage w celu połączenia Saint-Denis, stolicy departamentu z miastem Port, położonym na północnym-zachodzie wyspy.
ROZWÓJ MIAST NA WYBRZEŻU

Ten francuski zamorski departament z 333 mieszkańcami na kilometr kwadratowy jest trzecim pod względem gęstości zamieszkania. Ludność, skoncentrowana na obszarach wybrzeża musi, więc nie tylko mieszkać, ale także przemieszczać się” w dogodny sposób. Z powodu tych potrzeb mnożą się budowy na wyspie. Świadczy o tym kolejna wielka konstrukcja firm Bouygues, Eiffage i Vinci, która przewiduje budowę drogi na palach pomiędzy Saint-Denis i miastem Port, położonym na północnym-zachodzie wyspy i zastąpienie aktualnej drogi wzdłuż wybrzeża narażonej na spadające głazy i regularnie zakorkowanej.

 

 
DOSTAWA MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH Z RENAULT TRUCKS K

Max Damour, 45-letni właściciel-kierowca pracuje na niektórych budowach Vinci i dla lokalnych przedsiębiorstw budowlanych. Wraz ze swoim bratem jest współwłaścicielem i współzarządcą rodzinnego przedsiębiorstwa transportowego ST2D. Od momentu powstania firmy w 1998 roku, Max dostarcza różnego rodzaju materiały (panele budowlane, elementy szalowania i konstrukcji szkieletowych) na liczne place budów. „Mamy w sumie trzy ciężarówki i dwóch kierowców: pracownika i mnie. I od początku jesteśmy wierni marce Renault Trucks” – wyjaśnia. Ostatnim nabytkiem jest Renault Trucks K 520 zakupione z lipcu 2014, zastępujące Keraxa, którym Max jeździł ponad dziesięć lat.

2 PYTANIA DO …

Max Damour, kierowcy Renault Trucks K, współzałożyciela firmy transportowej ST2D.

RENAULT TRUCKS K 520 - REUNION ISLAND - ST2D
 
Czy czuje się pan bezpiecznie w kabinie Renault Trucks K ?

Max Damour — Tak, pojazd jest bardzo bezpieczny. Szybko się przekonałem się, że doskonale trzyma się drogi: i prawdę mówiąc nie odczułem żadnej różnicy jadąc z załadunkiem czy na pusto. Automatyczne włączanie się świateł przy wjeździe do tunelu lub zapadającym zmroku zwiększa poczucie bezpieczeństwa i opanowanie za kierownicą. Bardzo łatwe jest też sterowanie hamulcem postojowym, który wyłącza się automatycznie przy zmianie biegów.

 

Jak pan ocenia komfort pojazdu ?

M.D. — Renault Trucks pomyślało o kierowcy, świadczy o tym ergonomia kabiny. Wszystkie przyciski funkcyjne są zgrupowane i łatwo dostępne. Kabina z leżanką jest głęboka i obszerna, a widoczność doskonała dzięki wysokości pojazdu. Co do silnika, to DTI 13 z 520 KM jest bardzo cichy zarówno podczas jazdy jak i w trakcie działania żurawia. Prowadzenie jest łatwiejsze i mniej męczące. Wysoki komfort jazdy daje wrażenie, że prowadzę samochód osobowy.

DOSKONAŁA ZWROTNOŚĆ K 520

”W tej chwili K 520 jest ciekawostką. Robi tak wielkie wrażenie, że wiele osób na wyspie nazywa go „Transformerem” w odniesieniu do filmu, w którym samochody zamieniają się w roboty” – tłumaczy. Ta nowa, 32 tonowa (DMC) ciężarówka, wyposażona w platformę z żurawiem, w dużym stopniu ułatwia kierowcy pokonywanie trudnych, wyboistych i często pełnych wody terenów wokół placów budowy. Max zachwala przede wszystkim niezawodność stalowych zderzaków i podwozia. „Ten pojazd jest bardzo wytrzymały”, dodaje. „Pomimo swojej pokaźnej długości 10,5 metra, ciężarówka jest bardzo zwrotna, bo zbiornik paliwa umieszczono bardzo wysoko, a zawieszenie jest idealne. Także promień skrętu jest doskonały. K 520 łatwiej się manewruje niż naszymi pozostałymi ciężarówkami, chociaż są o 2 metry krótsze. Z łatwością pokonuję stromy szlak od mojego domu, położonego na północy wyspy” – dodaje.

 

SKUTECZNA MOC SILNIKA POMAGA WYBRNĄĆ ZE SKOMPLIKOWANYCH SYTUACJI

K 520 charakteryzuje również nowy silnik DTI 13, który świetnie sprawdza się w jeździe pod górę i jest bardziej elastyczny przy wysokich obrotach. Włączenie funkcji off road, w jaką jest wyposażony zwiększa jego możliwości i ułatwia wydostanie się z najbardziej krytycznych sytuacji, jak np. ugrzęźnięcie w błocie. Max Damour uważa, że ta funkcja sprzyja przewozom ciężkiego ładunku poprzez stopniowe zwiększanie mocy silnika, co pozwala uniknąć ślizgania się tylnych kół.