Dla kierowcy

Środki ostrożności przeciwdziałające koronawirusowi

Jako kierowca/dostawca jesteś zobowiązany do zapewnienia ciągłości swojej działalności, aby umożliwić zaopatrzenie zakładów opieki zdrowotnej i sklepów z artykułami pierwszej potrzeby, Twoje zaangażowanie w tych szczególnych czasach jest godne pochwały.Aby umożliwić Ci bezpieczne wykonywanie pracy, przygotowaliśmy kilka istotnych wskazówek* chroniących przed ryzykiem zakażenia Covid-19 w trakcie pracy.

Przede wszystkim, jeśli pojazd jest wykorzystywany przez kilku kierowców, konieczna jest dezynfekcja pomiędzy poszczególnymi użytkownikami:
 • kluczyków i wnętrza pojazdu (kierownica, dźwignia zmiany biegów, deska rozdzielcza, przedział pasażerski itd.)
 • elementów sterowania ręcznego (opuszczanie i podnoszenie klap tylnych),
 • uchwyty wózka transportowego lub paletowego
Dezynfekcja może być przeprowadzana przy użyciu zwykłych środków czyszczących lub dezynfekujących.
Pamiętaj, aby przy każdej podróży mieć w pojeździe następujące wyposażenie:
 • Zapas wody i mydła
 • Ręczniki jednorazowe lub żel hydroalkoholowy
 • Chusteczki
 • Worki na śmieci
 • Papier toaletowy
Wzmocnij kontrolę stanu pojazdu i zapewnij sobie zestaw do napraw awaryjnych (spray do przebitej opony itp.), aby uniknąć konieczności udawania się do warsztatu.
Sprawdzaj, czy posiadasz wymagane dokumenty, w szczególności zaświadczenie o konieczności odbycia podróży służbowej.

Zorganizuj wyjazd i określ z wyprzedzeniem, gdzie możesz zatrzymać się na przerwę na posiłek (pomyśl o zabraniu własnych posiłków) i skorzystać z toalety.

W trakcie przygotowywania dostaw:

Zostań w kabinie, jeśli jest kolejka.
Sprawdź, czy masz numer telefonu do miejsca dostawy i, jeśli to możliwe, nazwisko osoby odpowiedzialnej za miejsce załadunku lub rozładunku.
Zapoznaj się z zasadami wchodzenia na teren recepcji, na parking lub poczekalnię oraz z punktami, do których masz dostęp w miejscu dostawy podczas epidemii.
Dowiedz się o zasadach załadunku/rozładunku, aby ustalić wytyczne dotyczące odległości, których należy przestrzegać z pracownikami na miejscu (między ludźmi a pojazdem i załadunkiem), przy dokach załadunkowych/rozładunkowych, przy wejściach do magazynów i fabryk.
Jeśli dostarczasz przesyłkę osobie prywatnej, powiadom ją za pośrednictwem wiadomości SMS lub mailowo o czasie dostarczenia przesyłki, przekazując instrukcje bezpieczeństwa, których klient ma przestrzegać (odległość) oraz sposób przekazania przesyłki. Połóż przesyłkę pod drzwiami. Nie proś o podpis.

Celem ograniczenia przemieszczeń, załaduj jako ostatnie te przesyłki, które będą dostarczone jako pierwsze..
Bądź w stałym kontakcie ze swoją bazą, aby komunikować się i zarządzać nieoczekiwanymi zdarzeniami, szczególnie jeśli jesteś sam w pojeździe.
W przypadku kilku dostawców, zachowuj bezpieczną odległość.
Jeśli Twój udział nie jest niezbędny, trzymaj się z dala od miejsca dostawy.
Jeśli jest to konieczne, upewnij się, że jesteś sam podczas mocowania ładunku.

Podczas dostawy unikaj jakiegokolwiek bezpośredniego lub pośredniego kontaktu fizycznego z personelem w recepcji: korzystaj z długopisów jednorazowego użytku, skanuj paczki, nie dotykaj palcem ekranu terminala, stawiaj paczki na podłożu, na stole lub na wózku. Jeśli klient wyrazi na to zgodę, zamiast podpisu wykonaj jego zdjęcie z paczką.

Nie dotykaj twarzy przed umyciem rąk – przynajmniej po każdej dostawie – mydłem i wodą, chusteczkami lub żelem hydroalkoholowym.
Wyrzucaj odpady do worka na śmieci w kabinie i czyść urządzenia (worek, wózek transportowy, urządzenia transportu bliskiego), zwłaszcza te, które mają kontakt z rękami.

Określone zachowania muszą być stosowane przez wszystkich przez cały czas:
 • Myj bardzo często ręce
 • Kaszl lub kichaj zakrywając usta lub nos łokciem albo chusteczką
 • Użyj jednorazowej chusteczki i wyrzuć ją
 • Witaj się bez uścisków dłoni i pocałunków
Wirus może przetrwać kilka godzin na powierzchni (lub nawet kilka dni w określonych warunkach, w wilgotnym środowisku). Dłonie, a nawet używane przedmioty (długopis, klamka drzwiowa itd.) mogą być wektorami transmisji.

Wysoka zdolność przenoszenia się koronawirusa Covid-19 nie jest związana z jego przetrwaniem na powierzchni, ale z jego przenoszeniem podczas kaszlu, kichania,rozmowy albo przez wyrzucane i przenoszonena rękach krople.

Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać zasad i środków społecznego dystansu.

Masz pytania dotyczące koronawirusa?
Zadzwoń pod numer 800 190 590
*Porady te podlegają aktualizacji w miarę rozwoju wiedzy o wirusie. Regularnie sprawdzaj stronę internetową Ministerstwa Zdrowia, aby być na bieżąco.